Цей величний храм ще називать “фарним” (головним) костелом або “колегіатою”.

Заснований він був у 1606 р. стараннями С. Жолкевського. Будівництво тривало 12 років, і з цього часу храм кілька разів прикрашався та ремонтувався всередині, але назовні майже не змінився. Це ренесансна споруда, хрестоподібна в плані, з круглим куполом та вишуканими пропорціями.

Назовні фриз костелу прикрашений військовою символікою, портретами С. Жолкевського і І. Собеського, св. Юрія та св. Мартіна (покровителів лицарства) і сценами битв. Всередині храму збереглись вишукані ренесансні та барокові вівтарі, орган, красива ліпнина та скульптура. Особливо цікаві надгробки власників міста - Жолкевських, Даниловичів, Собеських. Два надгробки (Якова Собеського і Станіслава Даниловича) виконав відомий німецький скульптор Андреас Шлютер.

В свій час після смерті С. Жолкевського для храму була написана велична (6х7 м.) батальна картина “Битва під Клушино” (автор - львівський вірменин Шимон Богушович), присвячена перемозі гетьмана над росіянами. Правнук засновника міста, Іоанн Собеський, після перемоги під Хотином замовив для костелу картину “Битва під Хотином” також 6х7 м. (автори - Андреас Стех і Фердинанд Ван Кессель), а після кампанії 1683 р. - “Битва під Віднем” (8х8,5 м.) та “Битва під Парканами” (8х10 м.) - автор Мартіно Альтомонте. Так храм став своєріжним пантеоном лицарської слави.

За часів СРСР костел був перетворений на склад і перетворений на майже суцільну руїну. З 1989 р. храм знов належить вірним і поступово реставрується силами майстрів з України та Польщі.