Ринкова площа з старими будинками і ратушею посередині є традиційною ознакою старовинних міст. Такі площі збереглись у Львові, Кам’янці Подільському, Дрогобичі, Самборі, Галичі, Рогатині, Ширці, Бібрці і ще багато де. Але жовківська центральна площа унікальна двома рисами.

По-перше, це є не середньовічна, а ренесансна площа з іншим принципом планування. На нашу площу виходить один з фасадів замку, костел і дві міські брами. По-друге, тут збереглась щільна житлова забудова XVII-XVIII ст.. Крім Жовкви цим може похвалитись лише Львів. Серед ренесансних кам’яниць на площі особливо виділяються будинки з аркадними галереями у нижньому ярусі - “підсіннями”. Такі галереї зазвичай облаштовували в палацах Середземномор’я, вони служили для прогулянок і захищали від дощу та спеки. За задумом вчених Ренесансу такі галереї мали бути по цілому місті. На практиці їх швидко пристосували для торгівлі, і саме в якості торгівельних рядів такі підсіння розповсю- дились по цілій Європі, від берегів Атлантики до берегів Уралу. В Україні такі галереї можна побачити в Києві та Новгороді Сіверському, у вірменському кварталі у Львові, але найдавніші - в Жовкві.

Ще одна унікальна риса нашої площі - стовп ганьби, до якого ставили дрібних злочинців (крадіїв, повій, богохульників). В архівах збереглось кілька історій про покарання жовківчан біля цього стовпа. Стовп це розібрали у ХІХ ст., коли традиція публічних покарань відійшла у минуле. Фундамент від стовпа знайшли у 2003 р., неподалік від місця де стояв пам’ятник Леніну. Пам’ятник цей був демонтований у 1990 р. і проданий до Росії. Зараз наш Ленін стоїть у м. Балаково Саратовської обл.