с. Глинськ

Село розташоване між Жовквою та Креховом, під Розточанськими пагорбами. Колись тут було давньоруське місто Щекотин, яке згадується в Повісті временних літ у зв’язку з спробою князя Ростислава підняти повстання проти короля Данила Галицького. Король розбив Ростислава, взяв Щекотин в облогу, але мусив зняти облогу, дізнавшись про татарський напад:

“…Почувши ж це і зібравши воїв своїх, Данило й Василько скоро пішли на них. І він, Ростислав, не видержав, вибіг із Галича до города Щекотова, а з ним утік Артемій, єпископ Галицький, та інші галичани. Та коли Данило й Василько гналися вслід за ним, вість прийшла йому, що татари вийшли вже із землі Угорської, ідуть у землю Галицьку, і тою вістю Ростислав спасся, а декількох із бояр його схоплено було…”

Пізніше Щекотин було зруйновано татарами, і від великого міста лишились лише потужні вали. На початку ХХ ст. його досліджував відомий український археолог Я. Пастернак. В селі зберігся військовий цвинтар часів Першої світової війни, на якому поруч лежать вояки австро-угорської і російської армії. Крім того, в Глинську є церква кінця ХІХ ст., і костел 1930-х рр. (зараз греко-католицька церква).

 

 

с. Сопошин

В с. Сопошин збереглось два цікавих храми. Греко-католицька церква Різдва Богородиці побудована на початку 20 ст. Всередині святині збереглись дві ікони школи  Рутковича, а також кілька скульптур і образів з знищеного за часів СРСР костелу. Коло церкви є хрест в пам'ять померлих від епідемії тифу в 1870 р., та таровинний цвинтар. Православна церква Усіх Святих в селі зведена на початку 90-х і є цікавим прикладом сучасної архітектури. Варто оглянути красивий іконостас всередині.

 

 

с. Мацошин

Назва села, яке первiсно звучало як Мачишин, походить від слова «мачуха». За переказами коли після татарської навали було спалене сусіднє село, одна жінка, позбирала на згарищі села дітей, що залишились живими, і оселилась на новому місці, виховуючи їх. В селі є цікава церква поч. ХХ ст. В церкві збереглось кілька цінних ікон XVIII-XIX ст. (одна з них відноситься до Жовківської школи доби Василя Петрановича), а також оригінальний стінопис сер. ХХ ст.. Від церкви йде дорога на Стару Скваряву через пагорб з якого відкриваються мальовничі краєвиди на Жовкву і навколишні села.

  

 

с. Великі Грибовичі 

Тут є церква свв. Косьми і Даміана (1897 р.), а всередині церкви - унікальний іконостас поч. XVII ст., роботи майстра М. Петрахновича, який писався для Успенської братської церкви у Львові. Біля села є т.зв. Чорна Гора, де є старовинне городище ІХ-Х ст. 

 

 

с. Костеїв

Тут зберігся готичний костел кін. XV ст. Храм був зачинений після війни, коли і монахів, і місцевих римо-католиків вивезли до Польщі. Зараз тут є православна церква.

 

 

с. Гряда

Тут збереглась дерев’яна церква і дзвіниця з ХІХ ст., а також палац, перебудований з середньовічного замку, від якого збереглись підземелля і оборонні вали. Збереглась також палацова капличка і залишки парку.

 

с. Зарудці

Тут є дерев’яна церква Преображення (XVIII ст.), а в церкві - цікавий іконостас, частина якого походить з середини XVII ст., була виконана львівськими та жовківськими майстрами і ймовірно була перенесена з Крехівського монастиря.

 

 

смт. Куликів.

Місце народження великого актора Б. Ступки. Колись воно славилось килимами, які виготовляли нащадки полонених турків, хлібом та, пізніше, ковбасою. В наші дні тут варто подивитись на оборонний готичний костел св. Миколая(1538 р.), на дві церкви поч. ХХ ст., залишки валів міської фортеці і центральну площу, на якій збереглось кілька старовинних будинків.